Prichádza leto a s ním aj dalšie potenie a ja ty poradím či je lepší ANTIPERSPIRANT alebo DEODORANT.
Antiperspirant
Silné adstringenty obsiahnuté v antiperspirantoch spôsobujú, že sa pod ich vplyvom póry pokožky uzavrú a pot sa vôbec nedostane von. Účinnými adstringentnými látkami sú napríklad sulfid zinočnatý, hlinité soli, formaldehyd či alkohol. Mnohé značky vyrábajú také silné antiperspiranty, ktoré chránia podpazušie pred potom celé hodiny aj počas náročných športových disciplín. Populárne sú najmä gélové a tuhé antiperspiranty.
Napriek tomu sú antiperspiranty menej obľúbené, ako ich tradičná konkurencia v podobe deodorantov. Dôvodom je obava pred hroziacimi chorobami, ktoré môžu mať na svedomí napríklad hlinité soli obsiahnuté v antiperspirantoch. Nepomáha ani fakt, že normy Európskej únie sú veľmi prísne a žiadne v Európskej únii vyrobené alebo do nej dovezené kozmetické prípravky nemôžu prekračovať tieto stanovené kritériá, a prísne sa dozerá aj na zloženie výrobkov. Antiperspiranty sú však vhodné najmä pre mužov, ktorí bojujú s nadmerným potením.
Deodorant
Deodoranty sú ešte stále predávanejšími produktmi ako antiperspiranty, hoci nebojujú proti poteniu, ale len proti nepríjemným sprievodným prejavom perspirácie. Na rozdiel do antiperspirantov deodoranty nesťahujú póry, a tak pot nie je ničím blokovaný. Neutralizujú jeho zápach a ak sú parfumované, tak ho navyše aj prekrývajú. Pôsobia antisepticky. Môžete nájsť tuhé, guľôčkové i v spreji.
Fanúšikovia prírodnej kozmetiky si tiež prídu na svoje, keďže na trhu je dostať aj kryštáľ, ktorý sa jemným zvlhčením premení na neparfumovaný deodorant. Potom ho stačí už len naniesť do podpazušnej jamky tak, ako bežný guľôčkový deodorant.
Nivea (deo aj antiperspirant)
Adidas